joi, 27 martie 2014

FOTBAL - CUPA ROMANIEI - PETROLUL PLOIESTI - ASTRA GIURGIUPetrolul şi Astra au încheiat nedecis, 0-0, manşa tur din semifinalele Cupei României. A fost al patrulea rezultat de egalitate între cele două rivale, din ultimele cinci meciuri oficiale.
Petrolul şi Astra s-au anulat reciproc la Ploieşti. Răzvan Lucescu a început cu Zicu pe bancă şi cu Mutu în tribune din cauza unei accidentari. La meciul de debut al lui Florin Marin pe banca Astrei a asistat si selecționerul Victor Pițurcă.
Giurgiuvenii au început mai bine iar Laban a avut prima ocazie a partidei. Yazalde şi-a depăşit adversarii dar nici el nu a nimerit spaţiul porţii. Replica gazdelor a venit odată cu şutul lui Toto Tamuz, de la marginea careului.
Ocazia reprizei a fost semnată de fundaşul central al Astrei, Ben Youssef, scăpat de sub supraveghere în careul ploieştenilor. După pauză, Petrolul a avut o ocazie uriaşă la o fază de biliard în careul Astrei, dar Lung a scos şutul lui Camara. Intrat pe teren cu 20 de minute înainte de final, renegatul Budescu şi-a făcut simţită prezenţa imediat. Pecanha a plonjat salvator din nou în faţa aceluiaşi Budescu.
”Lupii galbeni” au reacţionat prin şutul lui Texeira, care a trecut puţin peste poartă. Petrolul - Astra s-a terminat 0-0 iar Răzvan Lucescu a ajuns la a treia remiză pe banca ploieştenilor.