vineri, 15 noiembrie 2013

Petrolul a dat piept, ieri dupa-amiaza, cu Hellas Verona, ocupanta locului şase în Serie A, într-o partidă amicală desfăşurată la SportingCenter „Il Paradiso” din Peschiera del Garda. Gazdele s-au impus la limită, scor 1-0, printr-un gol marcat de către Donadel.
Italienii au deschis scorul în minutul 18, atunci când Donadel a fructificat, cu un şut din interiorul careului, o centrare venită de la Martinho, acesta fiind, de altfel, şi singurul gol al unei prime reprize echilibrate. Ploieştenii au încercat poarta prin Camara (5 şi 45), cel care a reluat, în ambele situaţii, cu capul, pe lângă poartă, sau prin şuturile de la distanţă ale lui Mustivar (25), Priso (31) şi Fernandez (39), care nu şi-au atins ţinta, în vreme ce amfitrionii au mai avut, pe lângă gol, încă două situţii bune, irosite de Longo (9) şi Martinho (13).

După reluare, “lupii” au fost, din nou, periculoşi prin Romario (48), Priso (49) şi Camara (55), iar Hellas a avut o dublă mare ocazie în minutul 70, atunci când Longo a şutat în transversală, reluând, mai apoi, în blocajul lui Pecanha. Spre final, portarul gazdelor, Nicolas, a avut două intervenţii salvatoare, la şuturile lui Camara (82) şi Fernandez (84), pentru ca juniorul Anghel să irosească şansa egalării în minutele de prelungire, meciul încheindu-se, astfel, cu rezultatul stabilit încă din prima parte.