luni, 21 octombrie 2013

fcpsag
Petrolul Ploieşti a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa Săgeata Năvodari, într-un meci din etapa a 11-a a Ligii I. Golurile au fost marcate de Teixeira ’25, Boudjemaa ’85 şi Romario ’90+3.

Priso l-a servit excelent lui Teixeria în minutul 25, iar portughezul a deschis scorul cu un șut plasat. Replica Săgeții Năvodari a venit abia în minutul 72, atunci când Roman a deviat în transversala porții lui Pecanha balonul trimis de Ousamane N’Doye. Cosmin Contra a mutat inspirat introducându-i în teren pe Boudjemaa și Romario, iar cei doi i-au răsplătit încrederea. Ambii au marcat în ultimele minute ale meciului și au consfințit astfel victoria lupilor.
Etapa viitoare, „lupii” vor merge în Moldova, pentru jocul cu o altă nou-promovată, FC Botoşani, ce se va disputa sâmbătă, de la ora 16.00.

Caseta tehnica
FC Petrolul Ploieşti– Săgeata Năvodari 3-0 (1-0)

Marcatori: Teixeira (26), Boudjemaa (84), Romario Pires (90+3).

FC Petrolul: Pecanha – Alcenat, Hoban, Benga, Guilherme – Mustivar (cpt), De Lucas – Priso (69 Boudjemaa), Albin (80 Romario Pires), Teixeira (73 Fernandez) – Dore. Antrenor: Cosmin Contra.

Săgeata: Panagopoulos – Peteleu, Cr. Munteanu, I. Filip, Lopez – Florean, Muzac (85 V. Dinu), N`Doye (cpt), Fl. Achim – Tigoianu (75 Chiţu) – Popin (55 Roman). Antrenor: Tibor Selymes.

Au arbitrat: Marcel Bârsan (Bucureşti) – Mircea Orbuleţ (Bucureşti) şi Bogdan Velicu (Bucureşti).
Arbitru de rezervă: Emil Voicu (Bacău).
Observatori: Dan Petrescu (Bucureşti, FRF) şi Mircea Călin (Bucureşti, LPF).