miercuri, 26 septembrie 2012

Petrolul Ploiesti s-a calificat in optimile Cupei Romaniei

Petrolul s-a calificat destul de usor în optimile de finală după ce au trecut de echipa antrenată de Erik Lincar, Damila Măciuca. "Găzarii" s-au impus cu 2-0, golurile fiind marcate de Adrian Cristea şi Laurenţiu Marinescu.

Surpriza începutului de sezon din Liga a 2-a, Damila Măciuca, proaspăt promovată în al doilea eşalon, nu a mai putut da încă o lovitură şi să elimina una dintre principalele favorite la cîştigarea trofeului, Petrolul.

Cu Geraldo Alves căpitan, ploieştenii au vrut să scape repede de emoţii şi au înscris în minutul 6, după ce "Prinţul" l-a surprins pe goalkeeper-ul oaspeţilor cu un şut la colţul scurt.

Pînă la pauză, Petrolul nu a mai forţat şi s-a mulţumit cu acest avantaj minim. În repriza secundă "găzarii" au forţat în primele minute pentru a rezolva partida şi au reuşit. Intrat în a doua parte, Laurenţiu Marinescu transformă o lovitură liberă indirectă şi stabileşte rezultatul final.

Petrolul s-a califcat fără prea multe emoţii, mai degrabă a făcut un antrenament util în vederea meciului de duminică împotriva stelei.

Echipe de start:

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Manase, Giulherme - M. Cristescu, Mustivar - Cojocnean, Boudjemaa, A. Cristea - Hamza
Rezerve: Hamutovski - Achim, Galamaz, Marinescu, Morar, Bokila, Grozav
Antrenor: Mircea Rednic

Damila Măciuca: Botaş - Nwabueze, I. Stoica, Posteucă, E. Stoica - Lircă, Melcea, L. Iordache - Ad. Popa, Codin, B. Geantă
Rezerve: D. Geantă - Al. Stoica, Ferdin Amet, Militaru, Voinea, Rogozan, Bălan
Antrenor: Erik Lincar