miercuri, 4 aprilie 2012

Dinamo - Petrolul, sambata 7 aprilie ora 19:00

Deplasarea imposibila de la Dinamo de sambata s-a transformat datorita unor conjuncturi favorabile noastre, intr-o misiune destul de realizabila pentru echipa noastra. Spun asta in urma inlantuirii mai multor evenimente petrecute in ultimele 2 saptamani. Dinamo, de pe o parte, trece printr-o perioada nefasta, "ajutata" si de cateva suspendari ale unor jucatori pe posturi cheie in frunte cu Niculae, dar si a cuplului de fundasi centrali. Reveniti dupa aceste suspendari, acestia au avut o evolutie foarte slaba in ultima etapa, in deplasarea de la Rapid, unde nu au adus timp de 90 de minute nici un fel de pericol la poarta lui Coman. Petrolul, de cealalta parte, vine dupa o victorie extrem de importanta, acasa, in compania Brasovului, dupa o saptamana plina de evenimente din cadrul clubului. Meciul nu a fost deloc usor in ciuda scorului inregistrat la final, 2-0 ba chiar in prima repriza Petrolul putea primi gol de la vedeta brasovenilor Ilijoski, care a ramas singur cu eroul Hamutovski, insa nu a reusit sa il invinga pe acesta. Intrati la pauza la egalitate, cei 2 antrenori au regandit tacticile pentru partea a doua. Brasovul a iesit de la cabine cu intentia clara de a mentine cat mai mult posesia si de a lovi decisiv pe contraatac iar echipa noastra s-a evidentiat prin daruire si agresivitate. Usor, usor Petrolul a pus stapanire pe joc si, in ciuda tragerilor repetate de timp ale adversarilor, a reusit sa transeze partida in favoarea lor prin reusitele varfurilor de atac Zerka si Younnes. Revenind la meciul de sambata cu Dinamo, Petrolul pleaca in continuare cu sansa a doua, insa moralul injectat de victoria cu Brasovul poate aduce o crestere in joc si, gandindu-ne ca doar Sportul Stundentesc - echipa aflata in lupta supravieturii- are mai multe goluri inscrise decat noi, putem inscrie si produce surpriza . Pana astazi (miercuri) s-au inscris pentru deplasarea din Bucuresti in jur de 200 de suporteri in limita celor 646 de bilete puse la dispozitie de oficialii gruparii Dinamo. Asadar, abordam cu incredere meciul de sambata de la ora 19:00, meci transmis in direct de Digi Sport 1. Uram echipei noastre multa bafta!