luni, 6 februarie 2012

Golul lui Ben Djemia a decis testul cu Tatran

Al cincilea test susţinut în Antalya a adus încă o victorie, cea de-a treiea consecutivă, pentru echipa pregătită de Valeriu Răchită, Petrolul învingând, astăzi,cu scorul de 1-0, formaţia slovacă de prim eşalon Tatran Presov. Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de către Selim Ben Djemia, în minutul 64.

După o primă repriză modestă, meciul dintre Petrolul şi Tatran s-a animat după pauză, tonul fiind dat de către formaţia ploieşteană. Surugiu (48) a şutat, de la 20 de metri, lateral stânga, în transversală, iar Dina (63) a trimis periculos în faţa porţii adverse, unul dintre fundaşii slovaci respingând in-extremis. Doar un minut mai târziu, Opriţa a centrat impecabil de pe dreapta, pentru lovitura de cap a lui Selim Ben Djemia, franco-tunisianul înscriind, din faţa porţii, singurul gol al întâlnirii şi, totodată, primul al său în tricoul „galben-albaştrilor”. Până la final, „lupii” au mai avut câteva situaţii bune, cea mai mare fiind irosită de către Dina (73), cel care, după ce a recuperat o minge în jumătatea adversă, a încercat o execuţie pretenţioasă, un lob peste portar, fără, însă, a avea sorţi de izbândă. „Mă bucur că, după două înfrângeri în debutul stagiului din Antalya, am reuşit mai apoi să legăm trei victorii consecutive. Suntem în grafic şi mai avem la dispoziţie trei săptămâni pentru ca, pe data de 25 februarie, la ora primului meci oficial, să fim pregătiţi din toate punctele de vedere”, a declarat Valeriu Răchită.
În meciul de azi, tehnicianul petroliştilor a testat doi jucători noi, fundaşul central camerunez Vincent Bikana şi atacantul francez Yohann Lasimant. Cei doi vor rămâne să se antreneze alături de formaţia ploieşteană, urmând să fie văzuţi la lucru şi în următorul test, cel de miercuri, contra cehilor de la FC Slovacko. „Vor mai veni jucători în probe şi sper să reuşim să găsim fotbalişti de valoare”, a afirmat antrenorul ploieştenilor.
Altfel, astăzi a plecat acasă Andrei Voican, acesta accidentându-se la genunchi în precedentul joc de verificare. Voican va efectua un RMN în ţară, urmând să se stabilească, astfel, gravitatea accidentării.

FC Petrolul: Gritti (46 Valincius) – Străuţ (46 Buleică), Melinte, Ben Djemia (67 Bikana), Stoica (46 Tudor) – Mustivar (63 Bărbulescu), Fl. Dumitru (46 Negru) – Neagu (46 Opriţa), Boudjemaa (46 Buhuşi, 67 Lasimant), Surugiu (63 Stojimirovic) – Roman (46 Dina). Antrenor principal: Valeriu Răchită.

sursa: fcpetrolul.ro