duminică, 3 martie 2013

Petrolul urca pe loc de Europa League dupa un meci cu goluri Grozave!

Petrolul a cîştigat împotriva celor de la CSMS Iaşi, scor 2-1, după 3 goluri superbe înscrise de Grozav, Hoban şi Pătulea.
Prima repriză a fost extrem de modestă, doar şuturile lui Renan animînd primele 45 de minute. Brazilianul a fost blocat de Irimia în primă instanţă, iar apoi bara transversală s-a opus golului.
Cele două echipe au ieşit mult mai decise de la cabine, iar oaspeţii păreau că pot da lovitura în debutul reprizei. Pătulea a driblat şi a şutat perfect cu stîngul, în vinclul porţii lui Bornescu. Dar gazarii  nu au cedat şi au dat răspunsul prin Hoban 8 minute mai tîrziu. Mijlocaşul a şutat plasat de la marginea careului, fără speranţe pentru portarul oaspeţilor.
Gicu Grozav a dat lovitura cu 10 minute înainte de final cu o altă execuţie superbă, de la aproximativ 20 de metri, iar Irimia nu a avut replică nici de această dată.

Prin victoria de azi, Petrolul a ajuns la 37 de puncte, urca pînă pe locul 4, şi aşteapta, astfel, cu încredere seria de “foc” din etapele următoare, atunci când va întâlni, în ordine, pe Rapid, Dinamo şi CFR Cluj.

Declaraţie Cosmin Contra
“Un joc nu prea bun făcut de noi, dar sunt trei puncte importante, obţinute în faţa unei echipe arţăgoase, care, aşa cum ne aşteptam, şi-a vândut scump pielea. Trebuie să-mi felicit jucătorii, pentru că au avut încredere în ei şi au crezut până la final că pot câştiga. Sper ca această victorie să le dea mai multă încredere şi mai sper să ne îmbunătăţim jocul, astfel încât punctele să vină şi pe fondul unei prestaţii bune.”

Caseta Tehnica: Petrolul Ploiesti - CSMS Iasi 2-1 (0-0)
Marcatori: Hoban (62),Grozav(80)/Patulea(54)

FC Petrolul: Bornescu – Alcenat, Geraldo, Yamissi, Guilherme – Marinescu (cpt), Hoban - Renan Silva (61 Mojica), Sauvadet (46 Boudjemaa), Grozav (87 Cristescu) – Younes. Antrenor: Cosmin Contra.

CSMS Iaşi: Irimia – Creţu, R. Tincu (cpt), Avrămia, Vladu – Milea, Moutinho (87 Herghelegiu) – Ciucur (72 Onofraş), Cl. Tudor (81 Cl. Ionescu), Ţigănaşu – Pătulea. Antrenor:Liviu Ciobotariu

Au arbitrat: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi) – Valentin Avram (Bucureşti) şi Alexandru Cerei (Cluj Napoca).
Arbitru de rezervă: Robert George Dumitru (Braşov).
Observatori: Augustus Constantin (Rm. Vâlcea)/Nicolae Dobrescu (Bucureşti).

Arbitru: V. Cojocaru (Galaţi) Asistenţi: V. Avram (Bucureşti), Al. Cerei (Cluj Napoca)